7 dobrych nawyków – dla zdrowia i dla środowiska

Nasze myśli, czyny, wybory i przyzwyczajenia mają wpływ na nasze zdrowie, wpływają też jednak na zdrowie innych i ludzi i zdrowie naszej planety. Gdy zdamy sobie sprawę z tego niezaprzeczalnego faktu, będziemy mieć możliwość stworzyć sobie lepsze życie, ale także wywrzeć bezpośredni dobry wpływ na środowisko. Oto 7 nawyków, które przyniosą korzyści tobie, ale też wszystkim ludziom na Ziemi.



1.  Ogranicz spożycie mięsa i produktów zwierzęcych. Amerykanie zjadają około 30 miliardów kilogramów mięsa rocznie – daje to w przybliżeniu 130 kg mięsa na osobę. W Europie ten wskaźnik zapewne jest nieco niższy, ale są kraje, np. Niemcy, gdzie dochodzi do 120 kg. Jest coraz więcej osób rezygnujących z jedzenia mięsa, a to znaczy, że wielu innych zjada rocznie jeszcze więcej mięsa niż wynosi średnia. Te nawyki żywieniowe mają od lat niszczący wpływ na środowisko naturalne i są główną przyczyną ginięcia lasów tropikalnych Amazonii. Produkcja mięsa pochłania także ponad połowę wody zużywanej w krajach wysoko uprzemysłowionych do wszystkich celów.

2.      Jedz mniej, marnuj mniej. Ośmiu na dziesięciu Amerykanów powyżej 25 roku życia to osoby z nadwagą lub otyłe. W Europie ilość ludzi z nadwagą stale rośnie i wkrótce osiągnie podobny poziom. Większość ludzi powinna ograniczyć ilość spożywanych codziennie kalorii. Najprostszym sposobem jest zmniejszenie wielkości zjadanych porcji. Nie marnuj jedzenia; zamawiaj lub przyrządzaj tylko tyle, ile chcesz zjeść. Amerykanie wyrzucają ponad 40% produkowanej żywności. Przekłada się to rocznie na sumę ponad 100 miliardów dolarów. Gdyby ta żywność nie była marnowana, oznaczałoby to zużycie mniejszej ilości nawozów, pestycydów i wody. Jak widać marnotrawstwo to ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego.

3.      Jedz więcej warzyw i owoców. Wszystkie organizacje i instytucje zajmujące się promocją zdrowia zalecają spożywanie dziennie 2-3 porcji owoców i 3-5 porcji warzyw. Niestety, tylko niecałe 10% ludzi zjada zalecane minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Gdybyśmy jedli więcej tych produktów a mniej takich, których produkcja wymaga bardzo dużych ilości wody, zapotrzebowanie na wodę w wielu miejscach na świecie zmniejszyłoby się radykalnie, co przy dzisiejszych niedoborach wody byłoby zbawienne.

4.      Jeśli nie chcesz rezygnować z mięsa, wybieraj produkty organiczne. Mięso wyprodukowane w warunkach przemysłowych ma największy negatywny wpływ na środowisko ze wszystkich produktów żywnościowych. Zawsze wybieraj mięso organiczne. W organicznych hodowlach zwierzęta hodowane są w zdrowszych warunkach, karmione lepszą paszą, ich dieta jest bardziej zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze niż w przypadku hodowli przemysłowych, a poza tym nie wolno tam stosować antybiotyków, bydlęcego hormonu wzrostu (rBGH) ani innych leków. Zwierzęta są wysoko w łańcuch pokarmowym, tym ważniejsze jest, by wybierać mięso organiczne.

5.      Jedz produkty lokalne. Jednym z najlepszych sposobów, by zmniejszyć swój ślad węglowy jest kupowanie żywności hodowanej i przetwarzanej lokalnie. Taka żywność będzie nie tylko świeższa, niż ta przywieziona z odległych zakątków świata, ale też zapewne smaczniejsza i będzie miała większą zawartość cennych składników. Głosuj portfelem: wybieraj wspieranie sklepów, które wykazują dbałość o planetę oferując produkty pochodzące z lokalnych upraw. Dodatkowo, wspierając miejscowych rolników i hodowców wspierasz także lokalną gospodarkę.

6.      Unikaj barów szybkiej obsługi. W USA zachłyśnięcie się jedzeniem z barów szybkiej obsługi nie tylko znacznie pogorszyło zdrowie całego społeczeństwa, ale też przyczyniło się do degradacji środowiska. Europa idzie w tym samym kierunku. Co więcej, w takich barach powstają niewyobrażalne ilości śmieci. Styropianowe, plastikowe, kartonowe opakowania to ogromny problem, często stają się stałym elementem zaśmiecającym krajobraz. Te lekkie materiały z łatwością przemieszczają się kanałami i ściekami, docierając do mórz i zaśmiecając ich wody. Około 1 milion ptaków i sto tysięcy żółwi i inny zwierząt morskich  ginie każdego roku po zjedzeniu  kawałka wyrzuconego styropianu, plastiku lub innego opakowania, który zatyka ich przewód pokarmowy.

7. Unikaj tworzyw sztucznych. Skutki zdrowotne przenikania tworzyw sztucznych do żywności i napojów wywołują spore obawy, jednak jeszcze groźniejszy wydaje się być ich wpływ na środowisko. Negatywny wpływ na środowisko ma nawet tak banalna decyzja, jak wybranie w sklepie torebki foliowej zamiast papierowej. Bardzo niewielki procent foliowych toreb ulega recyklingowi – co znaczy, że ogromna większość z nich ląduje na wysypiskach, w oceanach, lub zalega gdzieś w środowisku. Ponadto, do wyprodukowania 100 miliardów nowych plastikowych siatek zużywanych corocznie w USA potrzeba 12 milionów baryłek ropy. Następnym razem, weź ze sobą do sklepu torbę 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz