4 mity o białku – obalone!




Wiele osób sądzi, że białka w diecie nigdy dość. Poznajcie mity i zaskakujące prawdy o białku.
Mit 1: By być zdrowym i silnym potrzebujesz więcej białka.
Fakt: Przeciętny Amerykanin zjada codziennie 175 procent białka więcej niż zalecana ilość, przeciętna kobieta zjada 144% dziennego zapotrzebowania (dane z raportu szefa amerykańskiej Służby Zdrowia z 1988)
Mit 2: Białka roślinne są niepełnowartościowe. By dostarczyć właściwą ilość białek dieta musi się opierać na produktach pochodzenia zwierzęcego, z dodatkiem roślin.
Fakt: Wszystkie warzywa i ziarna zbóż zawierają osiem niezbędnych aminokwasów oraz 12 innych, już nie niezbędnych. Rośliny strączkowe mają więcej białka w przeliczeniu na kalorie niż mięso.
Mit 3: Do zbudowania tkanki mięśniowej konieczne dostarczanie organizmowi codziennie dużej ilości białka. (Kulturyści twierdzą, że w diecie powinno być 30-40% białek!)
Fakt: Badania wykazały, że sportowcy i osoby bardzo aktywne potrzebują dziennie tylko 1,6-1,8 g białek na każdy kilogram masy ciała. Ludziom mniej aktywnym wystarczą nawet mniejsze ilości. Mleko ludzkie zawiera tylko 6% białka, a mimo to niemowlętom karmionym mlekiem matki wystarcza to do wykształcenia tkanki mięśniowej.
Mit 4: Najlepszym źródłem białka jest mięso.
Fakt: Umiarkowane spożywanie czerwonego mięsa, nawet jedna porcja dziennie, stwarza większe ryzyko dla zdrowia niż kiedyś sądzono. (badania prowadzone przez Harvard School of Public Health)
Myśląc o odżywianiu za bardzo skupiamy się na białku. Proteiny są konieczne do budowy i prawidłowego funkcjonowania żywych komórek, ale do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała potrzebujemy też węglowodanów, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, związków roślinnych i zdrowych olejów. Dla zdrowia najlepsza jest zbilansowana dieta zawierająca całą gamę produktów pełnowartościowych.
Jednym z czynników, który sprawia, że dieta przeciętnego człowieka jest tak uboga jest to, że za dobre odżywianie uważamy spożywanie białek i wierzymy, że jedynym sposobem, by ich dostarczyć są produkty zwierzęce.  Tymczasem warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona są pełne dobrego białka. Warzywa zielone, groszek i fasole dostarczają z każdą kalorią więcej białka niż mięso, a białka roślinne są bogate w substancje odżywcze, i niskokaloryczne. Nawet owoce dostarczają niewielkich ilości białka. W produktach zwierzęcych nie ma za to przeciwutleniaczy.
W cywilizacji zachodniej nikt nie umiera z powodu niedoboru białka w diecie. Szpitale są za to pełne ludzi, którzy jedli zbyt wiele białek pochodzenia zwierzęcego.
·      Dieta wysokobiałkowa może zmniejszyć nie tylko talię, ale też mózg, zwiększając ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym życiu.
·         Spożywanie większej ilości białka niż organizm potrzebuje obciąża wątrobę.
·      Niektórzy lekarze wskazują na związek między dietą wysokobiałkową i występowaniem nowotworów.
·         Według specjalistów ds. żywienia z kliniki w Cleveland, zbyt duża ilość białka w pożywieniu może powodować kwasicę ketonową, która z kolei może prowadzić do uszkodzeń organów wewnętrznych, skazy moczanowej, kamicy nerkowej, uszkodzenia nerek.
·   „Prawdziwą przyczyną chorób serca jest nadmierne spożywanie białek zwierzęcych, przetworzonych węglowodanów i cukru.” (szwedzki naukowiec dr Uffe Ravnskov)
Jemy za dużo białka. A ile nam wystarczy? Dzienna dawka (wg amerykańskiej Akademii Nauk):
·         Dla mężczyzny ważącego ok. 80 kg – 58 gramów
·         Dla kobiety ważącej ok. 60 kg – 43 gramy
Jedząc dziennie 2-4 porcje owoców, 3-5 porcji warzyw i 6-11 porcji produktów pełnoziarnistych dostarczymy organizmowi potrzebnych ilości białek roślinnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz