Czy wegetarianie odżywiają się zdrowo?



Gdy słyszymy, że ktoś jest wegetarianinem, automatycznie przychodzi myśl, że ta osoba zdrowo się odżywia. Rzeczywiście, wegetarianizm to samo zdrowie, ale pod warunkiem, że nie polega jedynie na wyeliminowaniu z diety mięsa.
Nie wystarczy zjadać na śniadanie bułki  z serem zamiast z szynką, a na obiad zamiast steku czy kurczaka jeść codziennie spaghetti. Wielka miska sałaty to też za mało. Aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników i zachować zdrowie, wegetarianie powinni dbać o to, by ich posiłki były urozmaicone i właściwie zbilansowane.
Wegetarianie, którzy chcą się odżywiać zdrowo powinni unikać jedzenia dużych ilości produktów takich jak:
Tofu – wydaje się, że tofu może świetnie zastąpić mięso, jednak jedzenie go zbyt często nie wpływa dobrze na układ trawienny. Tofu produkowane jest z ziaren soi, ale jest produktem wysokoprzetworzonym. Powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek mocno przetworzonych produktów, także tych bezmięsnych.
Przetworzone sery – ser zawiera dużo wysokonasyconych tłuszczów, może też zawierać sztuczne dodatki, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.
Wegetariańskie kiełbaski, burgery, itp. – nie dajcie się zwieźć, te rzeczy nie są zrobione z warzyw. Wytwarza się je z proteiny sojowej (bardzo mocno przetworzonej soi), sztucznych dodatków i aromatów. Wyglądem przypominają mięso (zastanawiam się w jakim celu – jeśli ktoś nie chce jeść mięsa, po co serwować mu coś, co je udaje?), ale wcale nie są od niego zdrowsze.
Biały makaron, biały ryż i białe pieczywo – od czasu do czasu możemy je jeść, ale warto zdawać sobie sprawę, że to produkty przetworzone, o niskich wartościach odżywczych. Opieranie na nich diety może doprowadzić do braków istotnych mikroelementów w organizmie.
Bycie zdrowym wegetarianinem wymaga trochę wysiłku i wyrobienia w sobie pewnych nawyków. Pewne składniki obecne w produktach mięsnych, z których wegetarianie rezygnują, trzeba dostarczyć sobie w inny sposób. A znaleźć je można w produktach takich jak:
Masło orzechowe i migdałowe – dobre źródło białka. Ale uwaga! Jak sama nazwa wskazuje to masło, warto więc jeść je z umiarem, jeśli chcemy zachować zdrową wagę.
Pełne ziarna zbóż – produkty pełnoziarniste, razowe są dużo zdrowsze niż te z przetworzonej białej mąki, czy oczyszczony biały ryż. Starajcie się jeść więcej brązowego ryżu, razowego makaronu i pieczywa, kasz i płatków owsianych.
Fasola, soczewica, cieciorka – to zdrowe produkty z powodzeniem zastępujące mięso ze względu na dużą zawartość białek. Najlepiej jest jeść je przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Grecki jogurt – bardzo dobre źródło białka. Podobno ma dwa razy tyle białka, co zwykły jogurt.
Dieta wegetariańska, jeśli jest dobrze zbilansowana i urozmaicona, jest bardzo korzystna dla zdrowia, ponieważ obniża ryzyko chorób serca i cukrzycy. Stosowana „z głową” na pewno nikomu nie zaszkodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz