Nieszczęśliwi przez Facebooka

Nie mam i nigdy nie miałam konta na Facebooku, i należę chyba do mniejszości, przynajmniej w moim pokoleniu i tych młodszych. Kont na Facebooku są już miliardy. Pół miliarda użytkowników loguje się przynajmniej raz dziennie. Na Facebooku dzielą się zdjęciami, umawiają na spotkania, sprawdzają, co słychać u znajomych. Wydaje się, że to narzędzie, dzięki któremu czujemy się częścią społeczności, więc powinno umacniać w nas uczucie satysfakcji i szczęścia. Okazuje się jednak, że jest odwrotnie…

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan zbadali wpływ, jaki ma regularne używanie Facebooka na samopoczucie. Wyniki pokazały, że im więcej czasu osoby badane spędzały na Facebooku, tym gorzej oceniały swój nastrój i ogólny poziom zadowolenia z życia.
Naukowcy ustalili, że im częściej osoby używały Facebooka, tym gorzej się potem czuły. Co więcej, im więcej czasu spędziły na Facebooku w ciągu dwóch tygodni, tym mniej były zadowolone ze swojego życia.
Chyba przydałby się tu przycisk „Nie lubię tego”. Co dokładnie dzieje się z nami, gdy spędzamy dużo czasu w świecie wirtualnym?
  1. Facebook sprawia, że jesteśmy zazdrośni: Badanie wykazało (co już wiele osób wskazywało w przeszłości), że większość ludzi zamieszcza na Facebooku tylko te informacje, które pokazują ich w dobrym świetle. Spędzając dużo czasu na przeglądaniu cudownych momentów z życia innych możemy poczuć się źle ze swoim życiem.
  2. Facebook sprawia, że czujemy się osamotnieni: Jasne, mamy tam mnóstwo wirtualnych znajomych, ale oni nie pójdą z nami na pizzę, i nie wysłuchają naszego narzekania na wstrętnego szefa. Czytając wpisy innych o fascynujących rzeczach, jakie robią, czujemy się źle, że nie bierzemy w tym udziału.
  3. Facebook sprawia, że szpiegujemy innych: Niepokojąco dużo ludzi większość czasu na Facebooku poświęca na wyszukiwanie swoich byłych partnerów, nielubianych znajomych, czy osób, z którymi nie mogą być w prawdziwym życiu. Nic dziwnego, że przez to rozpamiętujemy minione porażki i czujemy się nieszczęśliwi.
Badacze wysnuli takie wnioski wysyłając co pewien czas SMSy do grupy 82 uczestników przez okres dwóch tygodni. W każdej wiadomości pytano o to, jak uczestnik czuje się w tej chwili i jak ocenia swoje poczucie zadowolenia z życia. Im więcej osoby te używały Facebooka, tym gorzej czuły się w chwili, gdy docierał do nich kolejny SMS. Im więcej używali Facebooka w ciągu dwóch tygodni, tym większy był spadek zadowolenia z życia po tym okresie. Oczywiście, badaniu poddano bardzo niewielką grupę ludzi, jednak myślę, że te wyniki powinny dać innym dużo do myślenia.

„Ludzie powinni zdawać sobie sprawę, że Facebook może tak na nich działać” powiedział telewizji ABC News Oscar Ybarra, jeden z autorów badania. „Świadomość jest bardzo ważna, ważne też jest, by pamiętać, że Facebook to miejsce publiczne, gdzie otrzymujemy bardzo zniekształcony i często daleki od prawdy obraz życia innych osób.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz