Koty – trochę ciekawostek

Mam kota na punkcie kotów! W ogóle lubię zwierzęta, ale koty to dla mnie przypadek szczególny. Jeśli też lubicie koty, może zainteresuje was kilka nieco mniej znanych faktów o nich. Czy wiecie, że: 


  • Pierwszym kotem wysłanym w kosmos była francuska kotka imieniem Felicette. Wysłano ją na tę wycieczkę (uważam, że to barbarzyństwo) w 1963 roku, na szczęście przeżyła lot. Co ciekawe, początkowo do eksperymentu wybrano kocura, Felixa, ale w krytycznym dniu Felix uciekł (nie dziwię się). Zarówno Felix jak i Felicette upamiętniono we Francji na znaczku pocztowym.
  • Istnieją relacje o kotach, które przeżyły upadek z wysokości 20 metrów. To możliwe dzięki ich „odruchowi wyprostowywania”. Oczy i specjalnie ukształtowane ucho wewnętrzne naprowadzają spadającego kota tak, że może on wygiąć się, obrócić i wylądować na czterech łapach. Warto wiedzieć, że upadki z mniejszych wysokości mogą być dla kotów bardziej groźne, jako że zwierzę ma wtedy mniej czasu na przygotowanie do „lądowania”.
  • Mózg kota jest biologicznie bardziej zbliżony do ludzkiego niż mogłoby nam się wydawać. Na przykład obszar substancji szarej odpowiedzialnej za kontrolę nad emocjami jest u kotów i ludzi bardzo podobny.
  • Według pisma Scientific American, koci mózg ma tysiąc razy większą „pojemność” niż iPad, i działa milion razy szybciej.
  • Nie spodziewajcie się zobaczyć domowego kota schodzącego z drzewa głową w dół. Kocie pazury skierowane są wszystkie w tę samą stronę, więc by zejść z drzewa kot musi się cofać, ogonem do przodu. Jedynym kotem, który potrafi schodzić z drzew głową w dół jest pantera mglista. Może ona też wspinać się po grubych gałęziach do góry nogami – wszystko dzięki wyjątkowo giętkim stawom skokowym i wyspecjalizowanym poduszkom na łapach. Jeśli chcecie zobaczyć harce kociąt pantery mglistej w zoo w San Diego, kliknijcie tu.
  • Koty nie mają gruczołów potowych. Pocić się mogą tylko przez łapy.
  • Pierwszą wystawę kotów zorganizowano w 1871 roku w Pałacu Kryształowym w Londynie.
  • Isaac Newton zyskał sławę opisując zjawisko grawitacji. To on także wymyślił klapkę w drzwiach dla kotów. Jedna z wersji tej historii głosi, że Newton robił doświadczenia w ciemni, ale jego kot Spithead ciągle mu przeszkadzał otwierając drzwi. Chcąc rozwiązać problem w sposób zadowalający tak kota jak i naukowca, Newton wymyślił klapkę w drzwiach.
  • Uważa się, że koty są bardzo wrażliwe na wibracje i dzięki temu mogą odczuwać trzęsienia ziemi o 10 do 15 minut wcześniej niż ludzie.
  • W odróżnieniu od źrenic innych dużych i małych kotów, źrenice pantery mglistej nigdy nie przybierają idealnie okrągłego kształtu, ani nie zwężają się w typowo kocie szparki. Mają kształt podłużny w zasadzie przez cały czas.
  • Większość kotów ma 24 wąsy, rosnące w czterech rzędach po każdej stronie. Górne rzędy mogą poruszać się niezależnie od dolnych.
  • Koci nos ma wklęsłości i wypukłości dokładnie takie, jak ludzkie opuszki palców. I podobnie – nie ma dwóch identycznych wzorów linii na kocich nosach.
  • Na każde około 30 000 kotów szylkretowych, tylko jeden jest samcem.


3 komentarze:

  1. Gdy posiadamy kota to naprawdę dość istotne jest to, aby go dobrze wychować. Jak dla mnie spodobał się wpis o kociakach w https://business24h.pl/jak-wprowadzic-kota-do-uporzadkowanego-domowego-zycia/ i moim zdaniem jest tak, że z pewnością każdy z nas również tak twierdzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem zdania, że kociaki są wielce ciekawymi zwierzakami i na pewno warto jest je mieć u siebie w mieszkaniu. Jak również napisano o nich w https://www.sucha24.pl/wydarzenia/powiat/item/15878 i ja myślę,że takie pupile są naprawdę milutkie. W takiej sytuacji ja również rozważam teraz aby wziąć jeszcze kolejnego kota do siebie do mieszkania.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń