Dobroczynne właściwości bazylii



Być może myślicie, że bazylia to tylko aromatyczny dodatek do sosu. Czy wiecie, że bazylia pomaga też chronić serce? Zawiera ona ważne substancje odżywcze, takie jak witamina K, żelazo, wapń, witamina A, a także kwasy omega-3 i witamina C.

Dobroczynne działanie bazylii polega na:
Ochronie DNA: Liście bazylii dostarczają mnóstwa przeciwutleniaczy i innych cennych składników roślinnych. Wykazano, że niektóre z nich, np. orientyna i wicenina należące do flawonoidów, chronią strukturę komórek i chromosomów przed promieniowaniem i uszkodzeniami powstałymi na skutek działania tlenu.
Działaniu antybakteryjnym: Antybakteryjne działanie bazylii wiąże się z obecnymi w niej lotnymi substancjami. Wśród nich są: estragol, linalol, cineol, eugenol, sabinen, myrcene i limonen.
Olejek bazyliowy otrzymywany z liści wykazał zdolność powstrzymania rozwoju kilku szczepów bakterii chorobotwórczych, odpornych na popularnie stosowane antybiotyki.
Działaniu przeciwzapalnym: Eugenol (jeden z lotnych olejków obecnych w bazylii) może przyczyniać się do hamowania enzymu cyklooksygenaza w organizmie. To ten sam enzym, który blokują leki przeciwzapalne takie jak aspiryna czy ibuprofen. Bazylia więc jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym.
Ochronie układu krwionośnego: Bazylia ma w swoim składzie witaminę A, magnez i wiele innych substancji odżywczych, które pomagają chronić ściany komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, poprawiają obieg krwi i zapobiegają utlenianiu cholesterolu we krwi (utlenianie cholesterolu LDL to przyczyna miażdżycy).
Jak wykorzystywać bazylię:
- dodawaj świeże liście bazylii do sosów do sałatek, koktajli, herbat ziołowych i ulubionych sosów do makaronu
Bazylia nie tylko nada wspaniałego aromatu każdej potrawie, ale także pomoże zwalczyć mikroby, które mogą się znaleźć na warzywach czy innych produktach.
Suszona bazylia także ma wiele z wymienionych prozdrowotnych właściwości, ale najlepsza jest świeża. Można ją samodzielnie uprawiać w ogródku albo na parapecie i dodawać świeże liście do dań surowych albo na koniec gotowania, żeby zachować jej właściwości odżywcze i ochronne.
- dodawaj olejek bazyliowy do naturalnych środków czyszczących
Dodatek olejku bazyliowego do naturalnych środków czyszczących (np. mydło kastylijskie, ocet, itp.) lub myjących w niskim stężeniu do 1% sprawi, że środek nabierze właściwości antybakteryjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz